V posledních dnech se rozhořel spor mezi J. Farským a A. Babišem, kdo se více zasloužil o registr smluv a kdo si jen neoprávněně přisvojuje cizí zásluhy.

Se zákonem již během minulého volebního období přišel Jan Farský, pokud tedy hledat jednotlivce, bez kterého by tu skutečně registr smluv nikdy nebyl, byl by to právě on.

Nečasova vláda ovšem nechala registr u ledu, byť Jan Farský návrh tohoto zákona předložil. Zákon ovšem začaly prosazovat organizace, odborníci i široká veřejnost v rámci platformy Rekonstrukce státu. Řada politiků se tak před dalším volebním obdobím k jeho podpoře zavázala. Dostal se také do programového prohlášení koalice. Zde by příběh mohl končit slovy „a pak koalice tento zákon prohlasovala a všichni si žili krásně až do dalších voleb“. Jenže nekončí. Ačkoli je dnes Registr smluv hlavním protikorupčním vavřínem odcházející vlády, bez významné podpory TOP09 a STAN (18 poslanců pro registr smluv), ale i např. 10 poslanců ODS by nikdy neprošel. Vláda, která jinak měla pohodlnou většinu, nedokázala dát dohromady víc než chabých 78 hlasů. Chybělo 25 poslanců za ČSSD, ale také třeba 7 z Hnutí ANO. Mezi Lidovci měl zákon podporu 12 ze 14 poslanců.

Janu Farskému tedy patří velký dík nejen za to, že do veřejného prostoru přinesl téma registru smluv jako první, ale také že společně s dalšími prosadil, aby se při jeho schvalování opozice chovala jinak než opozičně, nenechala vládní strany vykoupat v tom, že nejsou schopné dodržet jeden z hlavních programových závazků. Nebýt Jana Farského a poslanců z TOP09/STAN a ODS, Andrej Babiš dnes na Nově v debatě s L. Zaorálkem jen společně vysvětluje, proč zde registr smluv dodnes nemáme, když si ho vláda vytkla jako jeden ze svých cílů.

(Autor působí v organizaci Otevřená společnost, která jako jedna z garantských organizací Rekonstrukce státu registr smluv po celou dobu aktivně prosazovala. Účastnil se v té souvislosti  jednání, realizoval např. výzkum mezi státními firmami ohledně dopadu registru a napsal na to téma řadu komentářů.)

Obrázek: Hands, CC0, autor Kan, zdroj Pixabay